به یوپت خوش آمدید
 جمعه 15 اسفند 1399
یوپت

جستجو منطقه ای

پرداخت آنلاین

بنر
بنر

اموزش نگهبانی به سگ

بارها با این موضوع مواجه شده ایم که افراد بعد از خرید یک سگ واقعا خوب و نگهبان ، بعلت ترسو بودن یا ناکارامد بودن آن پس از دو سه روز  آنرا به صاحبش پس داده اند. بدون آنکه فروشنده سگ را متهم کنید توجه کنید که اگر سگی بالغ و تربیت شده را جهت نگهبانی می آورید:

 ۱- مدتی طول میکشد تا سگ با محیط آشنا شود و ممکن است تا مدتی وظیفه ی نگهبانی خود را بخوبی انجام ندهد. 

۲- ممکن است سگ شما را به عنوان صاحب خود  نشناسند و  طبق غریزه از شما اطاعت نکند و حتی  به شما حمله کند.

۳- ممکن است ترسو بنظر برسد و حتی  از محل شما فرار کند. لذا برای سگ بالغ، یک دوره ۱۰ روزه تا یک ماهه وقت لازم است.

4- باید به این نکته توجه نمود که سگها تا سن ۶ الی ۷ ماهگی آمادگی کافی جهت آموزش نگهبانی را دارا نبوده و بجز در موارد بسیار نادر از نظر فیزیکی و ذهنی در سطح پالایی قرار ندارند. پس سعی کنید در این مدت یعنی تا سن ۷ ماهگی با آنها مانند توله رفتار کنید و فقط با تغذیه مناسب شرایط را برای رشد بهتر آنها فراهم کنید تا در آینده سگهای مناسبی در امر نگهبانی داشته باشید. قدم بعدی در این امر جلوگیری از ایجاد شدن ذهنیت ناگوار که باعث ایجاد خاطرات بد در سگ می شود است چرا که این خاطرات تا پایان زندگی با سگ شما خواهند ماند و باعث بروز مشکلاتی خواهند شد. بطور مثال سقوط  از ارتفاع در سنین پائین موجب ترس از ارتفاع در تمام مدت زندگی می شود یا ایجاد جراحت یا سوختگی توسط اشیاء و لوازم موجود در منزل که باعث ترس او از سنین پایین و ماندگاری این احساس ترس در مدت طولانی خواهد شد. میتوانید برای آموزش سگ را تنبیه کرد ولی این تنبیه به هیچ وجه نباید بدنی باشد. کتک زدن سگ تا قبل از سن بلوغ باعث ترسو شدن او خواهد شد که شرایط را برای نگهبان شدن او دشوار خواهد کرد.

میتوان از سن ۲ ماهگی سگها را با بردن به مناطق مختلف و عبور از موانع بسیار معمولی از قبیل پله ، لبه ایوان ، کناره های استخر ، قرار دادن سگ در ارتفاع با رعایت جوانب ایمنی و تشویق به پرش بر روی صندلی یا میز و مواردی از این دست آنها را جهت تمرینات جدی بعدی آماده نمایید. مرحله بعد زمانی که سگ به سن مطلوب رسید میتوانید با آموزش دستوراتی از قبیل نشستن ، خوابیدن ، ماندن در جای خود ، هم قدم شدن کار را شروع و در ادامه بعد از گذراندن این دوره ها و زمانی که کاملا اطمینان پیداکردید که سگ کاملا بفرمان شما بوده و خود را مطیع شما میداند آموزش جهت امر نگهبانی و حمله به متجاوزین را به او آموزش دهید نکته بسیار مهم در این قسمت این است که تا زمانی که از مطیع بودن سگ خود مطمئن نیستید هرگز اقدام به آموزش دستورات حمله و از این قبیل ننمائید چرا که احتمال آسیب دیدن شما خواهد بود.

5- آموزشهای اولیه: قبل از اقدام به آموزش سگ برای نگهبانی، او باید چند درس اصلی  را یاد بگیرد تا از شما حرف شنوی داشته باشد.

درس اول بنشین: این درس خیلی ساده بوده و تعلیم آن نیز راحت است . سگ را درحالی‌که زنجیر آن در دست راست شما است در طرف چپ خود قرار دهید . زنجیر باید کاملآ در کنترل  شما  باشد تا در موقع  لزوم با کشیدن  آن ، حیوان را از کار نادرست بازدارید . با دست چپ خود به آرامی کپل حیوان را به سمت پایین فشار داده و در همان حال واژه بنشین  را  بصورت کاملا واضح و بلند ادا کنید . به محض  اینکه حیوان  نشست ، وی را برای مدتی کوتاه  در  همان  حالت نگه دارید . در دفعات بعد که حیوان این درس را بخوبی  یاد گرفت می‌توانید  این  زمان را بیشتر کنید . و وقتی  فرمان شما را خوب اجرا کرد او را  تشویق کنید .

درس دوم بیا: سگ‌ها از همان دوران تولگی استعداد و زمینه آموختن آن را دارند . ساده‌ترین راه برای تعلیم آن ، این است که از همان دوران تولگی هر دفعه که سگ با میل بطرف شما آمد ، با گفتن « بیا ، بیا» او را تشویق و تحریک به آمدن به سمت خود بکنید و هر موقع که او به سمت شما آمد با نوازش و تشویق از او استقبال کنید . برای تعلیم فرمان بیا ، قلاده را در دست راستتان بگیرید و با یک حرکت سریع دور شوید و با گفتن « بیا ، بیا » او را تشویق به آمدن به سمت خود کنید . برای تحریک بشتر سگ ، بهتر است قلاده را کمی به سمت خود بکشید . برای یادگیری بهتر از درس هر موقع که سگ بطرف شما آمد ، بعد از اینکه او را تشویق کردید ، بلافاصله در جهت عکس حالت قبل ، از سگتان فاصله گرفته و همان روند را تکرار کنید .

درس سوم بخواب: سگی که این درس را بخوبی یاد بگیرد تا زمانیکه صاحبش وی را از این حالت آزاد نکند ، ساعتها بدون حرکت به حالت درازکش در جای خود خواهد ماند . این درس در واقع تکمیل درس اول یا نشستن است . برای تعلیم آن ، زنجیر قلاده را زیر پای خود قرار بدهد و با یک دست آن را آهسته کشیده و با کف دست دیگر حیوان را بطرف دیگر (حالت خوابیدن) خم کنید و همزمان با لحن واضح و بلند بگویید «بخواب» . اگر حیوان از این عمل سرکشی کرد ، بایستی او را قدری آهسته بطرف زمین فشار داده و پنجه‌هایش را بطرف خود دراز کنید . در صورتیکه حیوان فرمان شما را بخوبی اطاعت کرد ، تشویق را فراموش نکنید .

 7- اصول مهاجم کردن سگ مانند هر آموزشی با تشویق و تنبیه عملی می شود. بعد از آموزش های اولیه بنشین , بیا و غیره , تربیت اولیه سگ برای نگهبانی با انجام آموزشهای  ساده ای مثل تحریک  حس تهاجمی بودن آغاز می شود. به سگ از همان تولگی دستور بگیر را بدهید. با یک اسباب بازی مدام به بدن توله بزنید و سگ خود را مجبور کنید تا آنرا گاز بگیرد اگر گرفت و آنرا در دهان خود نگه داشت و کشید چه بهتر ولی اگه گرفت و رها کرد کاری کنید تا تحریک شود اسباب بازی را از شما بگیرد. بعد از اینکه در دهان خود نگه داشت بازی بکش بکش را بازی کنید گاهی هم باید اسباب بازی را رها کنید که به او یاد دهید که  پیروز شده و با اینکار اعتماد بنفس او بیشتر میشود.

بعد از چند هفته  سگ شما آنقدر بزرگ شده که نسبت به غریبه واکنش نشان دهد واکنش های اولیه نسبت به غریبه شامل پارس کردن , عقب و جلو رفتن و حسی بین شک و ترس در سگ است در این لحظه شما نباید پشت سگ را خالی کنید یا او را سرزنش کنید که چرا به غریبه حمله نمیکند وگرنه سگ خاطره ای بد از غریبه پیدا میکند که دیگر هیچ وقت قادر نیست وظیفه اش را به درستی انجام دهد.در این زمان شما باید کنار سگ باشید و او را با نوازش هایتان دلگرم کنید بعد از اینکه غریبه رفت حتما لازم است سگ را تشویق کنید و جایزه بدهید بهترین جایزه هم غذای مورد علاقه اش است بعد از تکرار همین اعمال سگ به خوبی درک میکند که شما از او چه انتظاری دارید بعد از هفته ها تکرار سگ به غریبه ها حساسیت نشان میدهد و پارس میکند اما حمله نمیکند. کسانی که میخواهند سگشان در این درجه باشد تا همینجا تربیت را متوقف کنند.

 اما کسانی که یک نگهبان حرفه ای میخواهند بعد از رفتار سگ نسبت به غریبه مهم ترین تمرین این است که به او یاد دهید از دست غریبه غذا نگیرد .  برای جلوگیری از این کار باید یک غریبه  برای سگ غذا بیاندازد شما هم مدام به سگتان “نه” بگویید البته مانعش نشوید چرا که از قبل در آن تکه غذا فلفل ریخته اید با این کار سگ دوباره از غذا های غریبه خاطره ی بد دارد البته شما هم نباید به او عادت بدهید که از زمین غذا بخورد ( فقط در ظرف به او غذابدهید).

حالا نوبت آموزش حمله کردن است . در این مرحله غریبه ای دیگر را با لباس مخصوص جلوی سگ میاورید و مدام به او بگویید بگیر بگیر و اشاره به فرد غریبه میکنید سگ ممکن است منظور شما را نفهمد و فقط برایش پارس کند تمرین بکش بکش را یادتان میآید حالا در همینجا بدردتان میخورد اگر این تمرین رو با سگ کار کرده باشید خیلی راحت به سگ میفهمانید که باید به مچ دست غریبه حمله کند و سگ هم به راحتی با استفاده از تفریح ساده ی دوران تولگی اش به غریبه حمله میکند شما هم مدام او را تشویق کنید. بعد از بگیر شدن سگ آموزش وایستا بسیار الزامی هست این آموزش باعث میشود سگ از حمله به غریبه دست نگه دارد. این دستور با استفاده از یک تسمه که به قلاده سگ بسته شده است انجام می شود. زمانی که سگ حمله میکند خیلی بلند و با جدییت بگویید “وایستا” و تسمه را محکم به عقب بکشید دوباره باید تکرار شود تا سگ مفهوم وایستا را درک کند و از حمله دست بکشد .

تا همینجا مطمئنا شما خسته شده اید و فکر میکنید سگ شما یک نگهبان کامل شده ولی هنوز سگ شما با غریبه چوب به دست یا سنگ بدست آشنا نشده و هنوز مفهوم  چاقو و شلاق و تفنگ را درک نکرده است.

برای داشتن یک سگ تربیت شده (در هر زمینه ای) دو شرط مداومت و نزدیکی عاطفی با سگ حرف اول را میزند.